Vize Dolandırıcılığına Dikkat!

Günümüzde internet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, şirketler daha fazla kitleye hitap edebilmek ve görünürlüklerini artırabilmek adına verdikleri reklamlar üzerinden birbiriyle rekabet eder duruma geldiler. Bu durum sonucunda insanlar, işlem yapacakları siteler üzerinden her reklam veren şirkete tıklayıp, şirketlerin güvenilirliğini fazla irdelemedikleri için veya dalgınlıkları sonucunda maalesef dolandırıcılığa maruz bırakılır hale geldiler. Üstelik bu birçok önemli ya da keyfi sebeplerle vize başvurusu yapacak kişileri mağdur durumda bıraktı. Siz de bu haberimizi okuduktan sonra güvenilir firmalar dışında hiçbir yere başvuruda bulunmayın ve dolandırıcılara dikkat edin! Yüzyıl Turizm haberimiz sizin için geliyor…

Vize dolandırıcılığı soruşturmasında 35 gözaltı kararı

Ankara’da vize almak isteyenleri internet üzerinden reklam vererek kandırdığı iddia edilen 26 şirket hakkında soruşturulma başlatılırken, 35 şüpheli için ise gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, çeşitli ülkelerden vize almak isteyen vatandaşları, ‘danışmanlık’ adı altında dolandırdığı ve mağdur durumda bıraktığı tespit edilen şüphelilere yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, Ankara’da ‘danışmanlık’ şirketi adıyla çok sayıda şirket açıldığı tespit edildi. Ayrıca internet üzerinden reklam veren bu şirketlerin, adeta insanların aklıyla dalga geçip, konsolosluk ve elçiliklerle irtibatlı olan yasal firma olduklarına dair izlenim verdikleri belirlendi.

Vize Başvurusu Yaptığınız Şirketlere Dikkat Edin !
İnternet üzerinden dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen şüphelilerin, kendilerine başvuran vatandaşların, kişisel veri niteliğindeki pasaport, kimlik, tapu, banka kayıtları gibi verileri de ele geçirdikleri belirtildi. Yalnızca vize işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek isteyen yüzlerce mağdurun şikayeti üzerine, Ankara’da faaliyet gösteren 26 şirket hakkında soruşturma başlatılırken, 35 şüpheli hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerin gözaltına alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Güvenlik Bağlantısını Kontrol Et!
Aslında giriş yaptığımız sitenin güvenilir olup olmadığını öğrenebilmek çok kolay. İşlem yapacağınız firmada bir takım dikkat edilmesi gereken noktalarla kendi önleminizi kendiniz alabilirsiniz.

Öncelikle bakmanız gerek tıkladığınız sitenin URL adresi uygun değilse, firma bilgileri açık bir şekilde verilmediyse, sıkça sorulan sorular açık bir şekilde cevaplanmadıysa, başka müşterilerin deneyimlerini okuyabileceğiniz kanallar sunulmuyorsa, markanın sosyal medya hesaplarının ne kadar aktif olduğuna, yetkililerin sosyal medyada aldıkları mesajlara ne hızda cevap verdikleri gibi basit şeylere bakılarak mağdur kalmayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Hemen Ara