Rusya Vizesi

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir? Rusya Vizesi için Özel Davetiye Gerekli mi? Uygun Fiyata Rusya Vizesi!

Rusya’ya seyahat edebilmek ve Rusya vizesi için gerekli belgeler konusunda sizlere kolaylık sağlıyor, zorlu bu süreci sizlerin adına yürütüyoruz. Sürecin nasıl ilerlediğini bilmeyenler adına vize işlemleri bir hayli yorucu oluyor. Bu noktada Sapphire Tour olarak tüm süreci  sizin için daha kolay ve sorunsuz hale getirmek için çalışıyoruz. Rusya vizesi al işlemlerinizi büyük bir titizlikle sizin adınıza tamamlıyoruz.

Ülke seyahat nedenleri birçok amaçla olabiliyor. İş, eğitim veya turistik amaçla ülke dışına çıkabiliyoruz. Çoğunlukla ülke seyahatlerinde vize alınması zorunlu kılınmıştır. Vize almadan önce seyahat amacı ve kalınacak süreyi belirlemek gerekiyor. Ayrıca belirlenen seyahat amacı da vize başvuru dilekçesinde açıkça belirtilmelidir. Çünkü gitme amacına göre istenilen vize evrakları farklılık gösterir. Kalınacak sürede vize türünü belirler. Alınacak vize türüne göre de Rusya vize ücreti belirlenir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

 1. Bir Acente ile İletişime Geçin: Rusya vizesi almak için vize başvuru ve işlemlerini yürüten turizm acentesi ile iletişime geçin. Bu sürecin hem daha hızlı olmasını hem de red oranınızın daha düşük olmasına olanak sağlayacaktır.
 2. Başvuru Formunu Doldurun: Rusya vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurun. Bu form, kişisel bilgilerinizi, seyahat planınızı ve diğer gerekli bilgileri içermektedir. Başvuru formunu çevrimiçi olarak doldurabileceğiniz gibi, bazı durumlarda el ile doldurmanız gerekebilir.
 3. Gerekli Belgeleri Hazırlayın: Vize başvurusu için gerekli belgeler ülkeye ve vize türüne bağlı olarak değişebilir. Genellikle aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:
  • Pasaport: Geçerli bir pasaport sunmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun vize başvurusu süresi boyunca geçerliliği devam etmelidir.
  • Fotoğraf: Son altı ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf sunmanız gerekmektedir. Fotoğrafın belirli boyut ve özelliklere uygun olması gerekebilir.
  • Davetiye Mektubu: Bir davet üzerinde gidiyorsanız davetiye mektubunu başvuru sırasında belirtmeniz gereklidir..
  • Seyahat Sigortası: Rusya’ya seyahat ederken geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi sunmanız gerekebilir.
 4. Başvuru Ücretini Ödeyin: Vize başvurusu için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Başvuru ücreti, vize türüne ve başvurunun nasıl yapıldığına bağlı olarak değişebilir. Ödeme yöntemleri genellikle konsolosluk veya büyükelçilik web sitesinde belirtilmiştir.
 5. Başvurunuzu Gönderin: Hazırladığınız başvuru formunu, belgeleri ve ödeme dekontunu Rusya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’ne gönderin. Başvurunun kabul edildiği ve incelendiği bir süreç başlayacaktır.
 6. Vize İşlemlerinin Tamamlanmasını Bekleyin: Vize başvurunuzun işleme alınması ve sonuçlandırılması birkaç hafta sürebilir. Başvurunuzun durumunu takip edebileceğiniz bir başvuru takip numarası almanız önemlidir.
 7. Vize Onayı veya Reddi: Başvurunuzun sonucu, başvuru sürecine bağlı olarak size bildirilecektir. Başvurunuz kabul edildiyse, vize onayı alacaksınız ve pasaportunuza vize damgası basılacaktır. Başvurunuz reddedilirse, reddedilme nedeni size bildirilecektir.

Rusya Vize Ücreti

Yapılacak olan seyahat süresine göre Rusya vize ücretleri değişkenlik gösterir. Rusya ile 2016’da yapılan anlaşma sonucunda bordo pasaportluların yanı sıra yeşil ve gri pasaportlularında vize alması zorunlu kılınmıştır. İlerleyen zamanlarda 2019’da tekrar bir anlaşma sağlanarak yeşil ve gri pasaportlular için vize zorunluluğu kaldırılmıştır. Diğer ülkelere oranla Rusya vize işlemleri için daha az belge istemektedir.

90 günü aşmayacak şekilde diplomatik pasaporta sahip kişilerin vize alma zorunluluğu yoktur. Rusya vizesi almak için seyahatin karşılandığı mali kaynağında belirtilmesi gerekir. Konsolosluğun gerekli görmesi dahilinde ek olarak evrak isteminde bulunulabilir. İstenen bu ek evraklara örnek olarak seyahat sonrasında Türkiye’ye geri dönüşü sağlayacak bağların tespiti verilebilir. Rusya gidip gelmeli başvuru sürecini basitleştirerek elektronik başvuru sistemini belirlemiştir. Böylelikle vize ücretlerinde harcanacak masraflar indirgenmiştir. Burada bilinmesi gereken en önemli husus Rusya vize süresi ödenecek vize ücretini belirlemesidir.

1 Yıllık Rusya Vize Ücreti

Rusya’ya seyahat edebilmek için Rusya vizesi için gerekli belgeler temin edilmesi zorunlu evraklardır. Vize ücretinin belirlenmesi için seyahat süresinin bilinmesi gereklidir. İstenilen süreye göre ücretlendirme ve vize türü belirlenir. Ülkeye 1 yıl içerisinde yapılacak giriş çıkış sayıları bakımından da vize türleri sınıflandırılır.
Çok girişli 1 yıllık vizeler 320 USD gibi rakamlar verilebilir. Fakat burada belirtilmesi gerekilen diğer bir husus 1 yıl içerinde ülkeye giriş yapıldığında en fazla kaç gün kalınacağıdır. 1 yıllık süre kendi içinde bölüştürülebiliyor. Ayrıca 1 yıl olarak belirtilen bu seyahatin amacı da vize türünün belirlenmesinde etkilidir. İstenilen vize ücretlerine harçlar da dahil edilir. Firmamız tek bir fiyatlandırma yaparak tüm harç ve hizmet bedellerini içesine dahil eder. Talep edilen Rusya vize ücreti her vatandaşımız için aynı miktardır.

6 Aylık Rusya Vize Ücreti

Diğer ülkelere nazaran Rusya vizesi için gerekli belgeler daha az olmaktadır. Rusya yabancılar için turist vizesi alma sürecini basitleştirme yasasını kabul etmiştir. Bu yasa kapsamında artık yabancılar 6 ayı içeren turist vizesini kolaylıkla alabilecekler. Yani bu ülke turistik amaçlı 6 aya kadar vize alabilirsiniz. 6 aylık vize belgelerinin en önemlileri konaklama yapılacak otel rezervasyonlarının dokümanı ve seyahat sigortasının yapılmış olmasıdır. Rusya için hızlı vize alımı da söz konusu olmaktadır.

Rusya Turistik Vize Ücreti

Yabancılara verilen Rusya turistik vizesi kısa süreli seyahat hakkı tanır. Rusya vizesine başvuran kişinin aldığı vize seyahat amacına uygun olmalıdır. Genellikle kültürel tatil amaçlı turistik vize alınıyor. Türkiye’de bulunan ve Rusya için vize almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin oturma izni alması zorunludur. İzni olmayan kişiler, Rusya’ya seyahat edemezler.

Turistik amaçla alınan Rusya vizesi ücreti kalınacak süreye bağlı olarak belirlenir. Rusya adına alınan turist vizesi en fazla iki girişlidir. Giriş sayısına göre ödenecek olan vize harçları da değişkenlik gösteriyor. Turist vizesi sahibine Rusya en fazla 30 gün kalmaya izin vermektedir. Rusya çift girişli turist vizesi ile komşu ülkelere de giriş çıkış sağlanabiliyor. Kişi adına seyahat acenteleri imzalı belgeler ile birlikte vize başvurusunda bulunabiliyor. Rusya turistik vize kapsamında eğitim, sağlık ve iş görüşmesi amacıyla seyahat yapılabiliyor. Bu vize türünün alınabilmesi için başvuruda turistik amaçlı seyahat ibaresini bulundurmalıyız.

Rusya’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Vizesi alabilmek için tonlarca belgeyle uğraşmanıza gerek yoktur. Eğer sizde çok kısa yoldan hiçbir evrakla uğraşmadan Rusya vizesini uygun ve hızlı bir şekilde almak istiyorsanız ofisimizi arayıp aklınıza takılan tüm detayları sorabilirsiniz.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya’ya vize ücretleri kalacağınız süre zarfına, vize türüne (turistik, iş amaçlı) vatandaşlık türünüze göre değişmektedir. Bu sebeple kesin bir fiyat çıkarabilmemiz için gerekli bilgilerin tarafımıza mail yolu ile ya da telefon numarası ile iletilmesi gerekmektedir.
bilgi@safirtour.com  adresine vize ile alakalı ücretlendirmeler ve evraklar sorulabilir.

Kimler Rusya Vizesi Almak Zorundadır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 1 Ocak 2016 tarihinde, 10 mayıs 2010 tarihi öncesinde olduğu gibi, seyahatleri için amaçlarına uygun vizeyi almaları şart koşulmuştur.

 • Umuma Mahsus (Bordo) sahipleri vize almak zorundadırlar.
 • Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar.
 • Hizmet (Gri) pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar.

Rusya’ya Gidiş İçin Vize Türleri Nelerdir?
1) Rusya Ticari Vize
2) Rusya Özel Ziyaret Vizesi
3) Rusya Öğrenci Vizesi
4) Rusya İşçi Vizesi
5) Rusya Turistik Vize

Yukarıda sıralanan vize türlerinden en çok tercih edilen Ticari vize ile turistik vizedir. Diğer vize türleri için özel şartlar ve evraklar gerekmektedir.

 

Rusya Vizesi Almak İçin Gerekenler – Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancıların Rusya vizesi almak için gerekenler nelerdir sorularını yanıtlıyor ve vize alım sürecinin tümünde hizmet sağlıyoruz. Başvuruda bulunacak vizede seyahat nedeni ve süresi açıkça belirtilmelidir. Belirtilenler doğrultusunda en uygun vize türü verilir.

Rusya vizesi için Rusya konsolosluğunun yetki verdiği vize hizmet merkezlerine giderek veya elektronik başvuruda bulunarak alım süreci başlatılmış olur. Elektronik başvurunun sonunda ek evrak istenilebileceği gibi konsolosluk tarafından görüşmede talep edileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Rusya vizesi için vize başvuru anketi, en az 6 ayı kapsayan pasaport, nüfus cüzdan fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf ve ikametgah belgeleri eksiksiz olarak temin edilmelidir. Belgelerin eksik ya da yanlış olması nedeniyle başvurulan vizeye ret verilebilir. Belirtilen ve istenilenler Rusya vizesi için gerekli belgeler kapsamındadır. Sapphire Tour olarak tüm bu adımları sizin için daha kolay hale getiriyoruz. Siz de kolay bir şekilde Rusya vizesi almak için firmamıza başvurabilirsiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel evrak listesi aşağıdadır:

1- Rusya vize başvuru formu (Tarafımıza iletilecektir)

2-  En az 6 ay geçerliliği olan pasaport

3- Kimlik  Fotokopisi

4- 2 adet fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)

5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya’ya gitmek için vizeye gerek var mı? Türk vatandaşları Rusya’ya vizesiz gidebilir mi?

7 Ağustos 2019 itibari ile hizmet pasaportu (gri) ve hususi pasaport (yeşil) sahibi olan T.C. vatandaşları için Rusya vizesi alma zorunluluğu kaldırılmıştır. Umumi pasaport (bordo) sahibi vatandaşlar için ise Rusya’ya giderken turistik Rusya vizesi alma zorunluluğu devam etmektedir. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak kaydı ile yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almalarına gerek yoktur.

Vize İrtibat Bilgileri

 • +90 (212) 457 02 82  | Whatsapp : +90 542 534 31 11  | +90 546 535 31 11
 • bilgi@safirtour.com
Hemen Ara