Hollanda Aile Birleşimi

Aileniz, Hollanda’da yaşıyorsa onlara katılmak için bir aile vizesine yani aile birleşim vizesine ihtiyacınız var demektir. Eğer İsviçre’de yaşıyorsanız, AB veya AEA vatandaşı iseniz oturum izni almadan Hollanda’da kalabilirsiniz. Hollanda’da bulunan aile üyeniz AB vatandaşı olsa da yine de oturum izni almanız gereklidir. Ancak bunların dışında yer alıyorsanız Hollanda’ya gitmek için aile birleşimi vizesine ihtiyacınız vardır.

Hollanda aile birleşimi vizesi almak için yasada düzenlenmiş olan bazı kriterler mevcuttur. Öncellikle sizin yaşadığınız ülkenin İsviçre veya AB vatandaşı olup olmamasına göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Kişinin uyruğuna göre başvuru sürecinde bazı aşamalar değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda Hollanda’da kalmak için oturum izni gerekliyken bazı durumlarda ise istenmez.

Özgürlükler ülkesi olan Hollanda’da yaşama, birçok kişinin istediği ve yaşam koşullarını iyileştirmek için gitmek istediği bir ülkedir.
Hollanda evlilik vizesi ile gurbetçiler tüm aileyi birleştirmeyi hedeflerler. Aile vizesi ancak eş ve çocuklar tarafından alınabileceği gibi kan bağı bulunan anne ve baba tarafından da alınabilir. Gerekli olan vize alındığında Hollanda sınırları içerisinde uzun süre ikamet edilebilir.

Hollanda Aile Vizesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Hollanda aile birleşimi izni en az 3 ayda çıkmaktadır. Bunun için aylar öncesinde gerekli belgeleri hazırlayarak Hollanda Konsolosluğu’na vize talebinde bulunmak gereklidir. Hollanda aile vizesi için gerekli olanlar aile olarak kime katılmak istediğinize göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak aile birleşimi vizesi için gerekli olanlar:

⦁    Aile üyenizin gelişini gösteren belge,
⦁    Hollanda’da yaşayan aile üyenizin pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi,
⦁    Evliyseniz veli olduğunuzu gösteren belge, bekârsanız buna ilişkin imzanız,
⦁    Sponsorun aranızdaki ilişkiyi doğrulayan belgesi,
⦁    Hollanda’da yaşayn aile üyenizin oturma iznini gösteren belgenin fotokopisi şeklindedir.

Hollanda Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Evlilik yoluyla Hollanda vatandaşı olmak isteyen kişilerin, Hollanda vatandaşlık yasasında belirtilen şartlara uyum sağlaması gereklidir. Bu şartlar şunlardır:
⦁    Kimliğini ve uyruğunu beyan etmek,
⦁    En az 3 yıldır bir Hollanda vatandaşının eşi veya partneri olmak,
⦁    Evlendiği Hollanda vatandaşının en az 15 yıl süre ile Hollanda’da ikamet ediyor olması,
⦁    Hollanda’nın kamu düzeni ve ulusal güvenliği için bir tehlike arz etmemek gerekli şartlardır.

Bu şartları karşılayan kişiler, evlilik yoluyla Hollanda vatandaşlığı kazanabilirler. Hollanda vatandaşlığı başvurusu Hollanda’da ikamet edilen beldeye yapılmalıdır. Evlilik yolu ile yapılan bu vatandaşlık başvurusu en geç 13 hafta içinde sonuçlanır. Ayrıca Hollanda hemcinsi ile evlilik ve kayıt için beraberlik yapan kimselerin vatandaşlığını da kabul etmektedir.

Hollanda Aile Birleşimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Aile birleşimi vizesi, diğer vize türlerine göre daha uzun bir inceleme süreci olan vize türdür. Bununla birlikte aile birleşimi vizesi birkaç ay içinde sonuçlanır.

Hollanda Konsolosluğu Vize Veriyor Mu?

Evet. Hollanda turistik, eğitim amaçlı, evlilik yoluyla kan bağı yoluyla çeşitli vizeleri vermektedir. Bunun için konsolosluk tarafından istenen tüm bilgi ve belgeleri doğru beyan ederken eksiksiz bir şekilde başvuru yapmak gereklidir. Hollanda aile vizesi almak için banka hesabınızda yeteri miktarda para olmasına dikkat etmek gereklidir. Bununla birlikte Hollanda toplumu, sosyal yaşam ve kültür hakkında yeterli bilgi sahibi olmanız ve Hollanda diline temel seviyede hâkim olmanız da vize alabilmeniz için önemli kriterlerdendir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda aile birleşim vizesi alındığında, oturma izni ile aynı haklara sahip olmuş olursunuz. Hollanda aile birleşim vizesi, aile bireylerinin D tipi vize ile uzun süreli oturum almasına imkân tanıyan vize türüdür. Türkiye’den Hollanda vize başvurusu, aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler öncelikle Hollanda Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Aile birleşimi vizesi almak için önemli olan Türkiye’deki değil Hollanda’da bulunan eşin durumdur. Hollanda’da bulunan eşin oturum izni olması ve Hollanda’da en az 1 yıldır asgari ücretler çalışıyor olması gereklidir. Ayrıca Hollanda’da bulunan eş, evliliğini Hollanda hükûmetine bildirmeli ve tanıtmalıdır. Eşinizin yanına gitmek için Hollanda aile bileşimi başvuru yapılacaksa resmi nikâhlı olmanız gereklidir. Hollanda aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için ise en yakın olan Hollanda Konsolosluğu’ndan başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonuçları, birkaç hafta veya birkaç ay içinde açıklanır. Vize ücreti, 80 Euro olmakla birlikte kişiye göre değişkenlik gösterebilir.
Hollanda için aile birleşimi vizesi başvurusunu konsolosluğuna giderek veya resmi internet sitesi üzerinden online olarak da yapabilirsiniz. Başvuru için yanınızda görmeniz gereken belgeler şunlardır:

⦁    Pasaport,
⦁    Hollanda doğum belgesi,
⦁    Dil bilindiğini gösteren belgeler,
⦁    Nüfus kayıt örneği,
⦁    Biyometrik fotoğraf,
⦁    Oturma izni,
⦁    Muvafakatname şeklindedir.

Hollanda aile birleşimi vizesi almak için dilin yeterli olması önemlidir. Eğer dil bildiğine dair belge yoksa aile birleşimi için dil sınavı yapılarak yeterlilik seviyeniz tespit edilir. Aile birleşim vizesi, olumsuz sonuçlanan kişilerin yeniden başvuru yapma hakları vardır.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara