İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacakların Bilmesi Gereken 10 Madde

Uçak yolculuğu dünyanın hemen hemen her bölgesinde kullanılan ve en güvenli sayılan ulaşım modelidir. Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe de bu güvenli ulaşım daha da güvenli hale gelmektedir. Başlıca olarak kişilere hız ve konfor sağlayan uçak yolculukları özellikle ilk kullanımda biraz korkutucu ya da heyecan verici olabilir. Havada yolculuk yapma fikri pek çok kişi için bu gibi duyguları uyandırabilir. Ancak ilk kullanımdan sonra bu da diğer ulaşım araçları gibi gelecek ve büyük ölçüde tedirginliğinizi üstünüzden atacaksınız.

Peki eğer ilk kez uçak yolculuğu yapacaksanız ve istemsiz bir tedirginliğiniz varsa, ne yapacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gerekenler nelerdir? İlk defa uçak yolcuğu yapacakların bilmesi gerekenleri 10 madde halinde sıraladık.

Bagaj Konusunu İyice Öğrenin

İlk yolculuk aşamasında bagaj denildiğinde herkesin aklına standart şekilde yolcu bagajı gelmektedir. Yolcu bagajı, uçağa binmeden önce teslim ettiğiniz ve yanınızda bulunmayan bagaja verilen isimdir. Bu bagaj için havayolu firmaları belirli bir kilogram kotası koyarlar. Bu kilogramları geçerseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekir.
Bunun yanı sıra yanınızda eşya taşımak için de sunulan kabin bagaj hakkı vardır. Bunu yolcu bagajından ayırmanız ve yükünüzü bu doğrultuda belirlemeniz çok önemlidir. Yanınızda mutlaka bulunmasını istediğiniz eşyalarınızı ayrı bir şekilde bulundurmalısınız.

Uçuş Saatinden Önce Havalimanında Olun

Uçuş saatiniz her ne olursa olsun mutlaka olabildiğince erken sürede havalimanında bulunmaya özen gösterin. “ Nasıl olsa trafik boş gösteriyor biraz geç çıksam bir şey olmaz” gibi ve benzeri düşüncelere kapılmanızı tavsiye etmeyiz. Yaşanabilecek aksilikler sonucunda uçuş saatinize dakikalar kala havalimanında bulunmanız uçağa alınamamanıza sebep olabilir.
Benzeri pek çok durumu düşünmeli ve en az 2 saat kala havalimanında işlemlerinizi halletmiş şekilde beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Check-in İşleminize Dikkat Edin

Check-in işlemi kısaca, havaalanında gerekli bagajları teslim etme ve bilet kontrol işleminden geçme olarak adlandırılır. Check-in işleminizi uçuşa ortalama olarak 71 saat kala bir süreden, 60 dakika kala gibi bir süreye kadar online olarak yapabilirsiniz. Ancak burada havayollarıyla iletişime geçmek ve son süreyi öğrenmek sizler için en iyisi olacaktır. Tüm işlemlerin sonunda ise QR kod aracılığı ile uçağa biniş sağlayabilirsiniz.

Tüm bu süreçler hakkında en iyi ve detaylı bilgiyi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Güvenilir Bir Bilet Satın Alma Süreci Gerçekleştirin

Günümüzde pek çok online bilet alma sitesi ve firması tüm işlemlerinizde sizlere yardımcı olmaktadır. Bilet işlemlerinde sunmanız gereken kişisel bilgiler ve sizin için en uygun uçak bileti işlemleri için işinde profesyonel olan bir firmadan destek almak da etkili yöntemlerden birisidir.
Dilerseniz Safir Tour ile iletişime geçerek tüm bilet alma süreçlerini, en uygun fiyatlı biletleri ve firmamıza özel olarak sunulan fiyatları öğrenebilirsiniz.

Güvenlik Kontrolün Geçiş İçin Hazırlıklı Olun

Özellikle ilk defa havalimanına girecekseniz pek çok güvenlik kontrolünden geçeceğinizi bilmelisiniz. Daha ilk giriş aşamasında üstünüzde herhangi bir metal ya da yasaklı başka madde bulundurmanız girişinizi imkansız hale sokacaktır. Bu sebeple girerken üzerinizde olan ( demir tokası olan kemer dahil ) metal eşyaları eşya koyma kutusuna bırakıp X-RAY’den geçirmelisiniz.

Bu gibi eşyalarınızı öncesinde ayrı şekilde bulundurarak bu aşamaları hızlıca geçebilirsiniz.

Yolcu Bagajı İçin Hakkınız Kaç KG?

Çok önemli konulardan biri ise havayolu firmasının yolcu bagajı için size sunduğu haktır. Bunu bilet alma aşamasında mutlaka öğrenmeli ve gidiş ya da dönüş için hesaplamalar yapmalısınız. Aksi durumda havalimanında yapılan tartı işleminde yükünüz hakkınızdan fazla ise eşyalarınızı bırakmanız ya da geçerli bir süredeyseniz ek bagaj satın almanız gerekebilir.

Evcil Hayvan İle Uçak Yolculuğu

Pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri ise can dostlarımızın uçak seyahatinde ki durumlarıdır. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bu durum havayolundan havayoluna değişim gösterebiliyor. Alerjisi olan kişiler, ilgili mevzuat ve taşıma kuralları gibi konuları bilet aldığınız havayolundan öğrenebilirsiniz. Bunun için sizlerden belirli bir ücret de talep edilebilmektedir. Tüm bu süreçler sonucunda evcil hayvanınız ya kargo bölümünde taşınıyor ya da kabinde yanınızda kalabiliyor.

Giriş Kapınızı Öğrenin

Tüm işlemlerinizin ardından uçağa binmek için hangi kapının size ayrıldığını öğrenin. Bu kapının yakınında oturarak bekleyin ve uçuşa belirli bir süre kala açıldığında kolayca haberdar olun. Hemen girerken yapılacak bilet onay işleminden geçerek uçağınıza güvenle biniş sağlayın.

Size Ait Olan Koltuğu Bulun

Onca koltuk arasından biletinizde yazan koltuk numarasını bulmaya çalışın. Eğer koltuğunuzu bulamazsanız hostesten yardım istemeye çekinmeyin.
Tüm Güvenlik Tedbirlerin Uyun

Her ne kadar en güvenli ulaşım modeli olsa da tüm güvenlik tedbirlerine uyun. Kemerinizi doğru şekilde takın. Hostesin uçuş öncesi göstereceği acil durumla ilgili bilgilendirmeleri iyi bir şekilde dinleyin. Sonrasında rahatlayın ve yolculuğun keyfini çıkarın.

Tüm bu bilgilendirmeler ve bilet işlemlerini daha net şekilde öğrenmek. Uygun fiyatlı bileti eksiksiz şekilde almak için hemen bizlerle iletişime geçebilir ya da ofisimize uğrayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara