Kıbrıs’a Gitmek İçin Gerekenler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığı bir tek Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edilen bir ülkedir. Özellikle Yaz sezonlarında ülkemizden oldukça fazla turist ağırlayan bir ülke konumundadır. Ülkenin otelleri, sahilleri ve doğal ortamı insanları öncelik olarak çekmektedir. Ayrıca başkenti Lefkoşa’dır. Ülkemizden çok kolay şekilde gidilebiliyor olması da ülkede ki turist sayısının artmasına sebebiyet vermektedir. Peki, Kıbrıs’a gitmek için gerekenler nelerdir, KKTC’ye gidiş için neler yapılmalı? Hemen göz atalım.

Kıbrıs’ Gitmek İçin Türk Vatandaşlarını Ne Yapması Lazım?

Öncelikle belirtmeliyiz ki KKTC pek çok ülkenin ambargo uyguladığı ülkedir. Ancak Türkiye ile arasında vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır. Yani eğer siz Türkiye’den Kıbrıs’a gitmek istiyorsanız 90 güne kadar olacak ziyaretleriniz için vizeye ihtiyaç duymamaktasınız. T.C kimlik belgeniz ile ülkeye kolayca girebilirsiniz. Ancak görev kartı, ehliyet ya da öğrenci belgesi gibi belgeler kabul edilmemektedir.

Eğer Kıbrıs’ta 90 gün üzeri bir süre kalmanız gerekiyor ise bu durumda pasaportunuzun ve vizenizin bulunması gerekmektedir. Ancak bu koşulda önemli bir kural ise pasaportunuzun süresinin seyahat bitiminden sonraki 3 ay daha geçerli olması gerekliliğidir.

AB Pasaportu Olanlar Kıbrıs’a Gidebilir Mi?

Avrupa Birliğinde olan ülkelerin vatandaşlarından 90 güne kadar olan Kıbrıs seyahatlerinde vize istenmemektedir.

Kıbrıs’a Gitmek İçin Gerekenler

Kıbrıs’a gitmek için öncelikle pasaportunuzun güncel olması gereklidir. Pasaportunuzun tarihi ne kadar yeni olursa ülkeye gidişlerde problem yaşama ihtimaliniz de o kadar düşük olur.
Ayrıca güncel bir durum olarak ise, belirtilen zaman aralığında COVID testinin yapılmış olması gerekmektedir.
Kıbrıs, ülkesine gelecek olan kişilerden seyahat sigortası da talep etmektedir.

Kıbrıs’ın Vize İstediği Ülkeler

KKTC’nin vize uyguladığı ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkeler Suriye, Ermenistan ve Nijerya’dır. Bu ülkelerin vatandaşları eğer Kıbrıs’a gitmek istiyorlarsa öncelikle gerekli vize işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Eksik belgelerin olduğu durumlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülkeye girişlere izin vermemektedir.

Kıbrıs’ta Yaşam Maliyetleri

Uzun süreler Kıbrıs’ta yaşamayı kafanıza koyduysanız ve gitmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı temel unsurlar bulunmaktadır. Her ülkenin olduğu gibi Kıbrıs’ın da belirli yaşam maliyetleri bulunmaktadır. Eğer Kıbrıs da yaşamak için oturum almak istiyorsanız, bu bölgede yaşayan bir eşinizin olması işlemleri oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca ülkeye özellikle son yıllarda ki ilgiden dolayı doğal olarak yaşam maliyeti de artmıştır. Ev ve araba gibi mülklerin ücretleri bizim ülkemizle hemen hemen kafa kafaya değere sahiptir.

Gıda ürünlerinin fiyatları da kazanılan maaş ücretlerine göre ülkemizden biraz daha pahalı sayılabilmektedir. Bunun yanı sıra ülkede çalışmak için bulunmak istiyorsanız da çalışma izin belgesi almanız gerekmektedir.
Kıbrıs’a gitmek ile ilgili aklınızda bulunan tüm soru işaretleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara