Muvafakatname Nedir, Nasıl Alınır?

Muvafakatname, resmi işlemlerin yürütülmesi sırasında kullanılan onay almış belge türüdür. Resmi işlemlerin prosedüre uygun şekilde yürümesi için günümüzde bir takım resmi işlemler; askerlik işlemleri, yurtdışı işlemleri gibi işlemlerde onay mektubu veya referans mektubu almak gereklidir. Tüm bunlara ‘muvafakatname’ adı verilir. Muvafakatname nedir sorusunu en net bu şekilde açıklayabiliriz.

Muvafakatname, sadece bir kişi veya bir gruptan izin ve onay alınması için gerekli belgedir. Muvafakatname çeşitleri işyeri açmada, bir evin satışında, eşlerin ortak iznini göstermede, çocuğun yurtdışına çıkışı için izin göstermede kullanılır. Muvafakatname, sadece yetişkinler için değil 18 yaş altı çocuklar için de bazı resmi prosedürlerin yürümesi için gerekli olan onay veya izin belgesidir.

Muvafakatname Nedir?

Resmi işlemlerde prosedürlerin sorunsuz şekilde yürümesi için gerekli olan onay ve izin belgesine muvafakatname denir. Muvafakatname belgesi bankalardan tutun da gayrimenkul işlerine kadar hemen her sektörde gerekli olan belge türüdür. Genel anlamda tanımını yapmak gerekirse izin verildiğini gösteren yazılı belge türüne muvafakatname denir.

Resmi açıdan geçerli yazılı ve resmi belge olan muvafakatname, farklı konularda düzenlenebilir. Genellikle gayrimenkul sektörü en çok muvafakatname çeşidinin kullanıldığı sektörüdür. Muvafakatname belgesi ilgili konuda sorumlu kişiden izin alındığını gösterir. Örneğin taşınmaz malların satışında muvafakatname verilmesi zorunludur. Boşanmış olan ebeveynlerin 18 yaş altı çocukları için pasaport çıkmasında muvafakatname vermesi zorunludur. Muvafakatname belgesine en çok şu konularda ihtiyaç duyulur:

⦁    Öğrencilik işlemleri için,
⦁    Abonelik işlemlerinde,
⦁    İşyeri açarken,
⦁    Gayrimenkul alım ve satımlarında,
⦁    18 yaş altı çocuklar için yurtdışı seyahatlerinde,
⦁    Ebeveynleri ayrılmış olan çocuklar için ebeveynler arasında muvafakatname belgesi düzenlenir.

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Peki, mukavemetname nasıl alınır? Muvafakatname düzenlenmesi için notere başvurmak ve gerekli evrakları eksiksiz şekilde teslim etmek gereklidir. Belgenin düzenleneceği kişi belge yapılırken noterde olmak zorundadır. Muvafakatname ne hakkında olacaksa o konuda dilekçe yazılmalı ve kişilerin kimlik bilgilerine yer verilmelidir.

Muvafakatnamede yer alacak olan bireylerin kimlik ve öğrenci belgesi gibi belgeleri yanında bulundurması gereklidir. Bunun dışında farklı belgelerin istenmesi de söz konusu olabilir. Belgenin geçerli olması için noter huzurunda hazırlanıp onaylanması şarttır.

Muvafakatname Belgesi Nereden Alınır?

Muvafakatname belgesine ihtiyaç duyanlar, bulundukları bölgeye en yakın Emniyet Müdürlüğü’nden veya para ödeyerek noterden onaylı ve imzalı muvafakatname belgesi alabilirler. Muvafakatname belgesi nereden alınır? En kolay bu işlemleri nasıl tamamlarım diyorsanız sizde Sapphire Tour’un danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması için Muvafakatname Almak

Boşanmış olan veya ayrı olan ebeveynlerin 18 yaş altı çocuklarının yurtdışına çıkabilmesi için aile üyelerinin onay ve izni gösteren muvafakatname belgesi almaları zorunludur. Bunun için gerekli olan muvafakatname belgesi noter huzurunda alınmalıdır. 18 yaş altı çocuklar, yurtdışına tek başlarına çıkamazlar.
Muvafakatname  belgesi düzenlenerek çocuğu ailesi olmadan yurtdışına seyahat etmesi izni verilir. Bunun için her iki velinin birlikte izin vermesi veya velilerden birinin çocukla birlikte gidecek olması daha faydalıdır. Çocuk eğer velilerden biri ile yurtdışına gedecekse o velinin adı soyadı kimlik ve iletişim bilgileri gibi bilgilerinin yanı sıra yurtdışında kalacakları adres ve süre de muvafakatname belgesinde yer alır.

Tek başına seyehat edecek olan çocuğun uçak biletlerinin alınmış olması muvafakatname belgesi verilmesi için aranan ilk koşuldur. 18 yaş altı çocuklar için muvafakatname belgesi düzenlenirken şunlara dikkat edilmelidir:

⦁    Muvafakatname ebeveynlerin ıslak imzası alınarak noter huzurundan düzenlenmelidir.
⦁    Muvafakatname belgesinde seyahatin durumu belirtilmelidir.
⦁    Velilerden biri vefat etmişse gerekli olan belgeler notere sunulmalıdır.
⦁    Vasi gözetiminde olan çocuklar için gerekli olan vesayet belgesi notere verilmelidir.

18 Yaş Altı Muvafakatname Örneği

18 yaş altı muvafakatname örneği için sitemizde bulunan formu kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

Yurtdışı Muvafakatnamesi

Yurtdışı muvafakatnamesi, 18 yaş altı çocukların tek başına yurtdışına çıkmasına imkân tanıyan belgedir. Bu belgede ebeveynlerin izni ve onayının alındığı resmi şekilde gösterilir. Birçok resmi işlemin aksilik olmadan yürümesi için yurtdışı muvafakatnamesi belgesi alınmalıdır. Bu belge emniyet müdürlüğünden ücretsiz olarak veya noterden belli bir miktar karşılığında alınabilir. Her ülke için Yurtdışı muvafakatname şartları, farklılık göstermekle birlikte temelde istenen belgeler aynıdır. Yurtdışı muvafakatnamesi  geçerlilik süresi 18 yaş altı çocuklar için belirleten seyahat süresi ne kadarsa o kadardır.

Noterden alınan yurtdışı muvafakatnamesi geçerliliği sınırsız süreli de olabilir. Bununla birlikte yurtdışı için hazırlanan yurtdışı muvafakatnamesi, İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Yurtdışı muvafakatnamesi hazırlanırken belge tek tip olmalı, taraflar ve süreler net ve anlaşılır biçimde yazılmalıdır.

Yurtdışı Muvafakatname Örneği

Yurtdışı muvafakatname örneği için sitemiz üzerinde bulunan formaları kolaylıkla indirebilirsiniz.

Pasaport için Muvafakatname Örneği

Pasaport işlemleri için hazırlanan muvafakatname; noter huzurunda, yurtdışından yaşayan ebeveynlerin ise Lahey sözleşmesine taraf olan ülkelerin noterlerinde hazırlanması gereklidir. Her pasaport başvurusu için yeni muvafakatname almak zorunludur. Pasaport için gerekli olan muvafakatname belgesini almak için bize ulaşarak hemen destek alabilirsiniz. Safirtour.com olarak sizlere pasaport sürecinde hızlı ve kesintisiz destek sunuyoruz. Pasaport için muvafakatname örneği sitemizde yer almaktadır.

Pasaport için Muvafakatname Nereden Alınır?

Pasaport almak için muvafakatname Emniyet Müdürlüğü’nden ücretsiz bir şekilde alınabilir. Bunun için gerekli olan nüfus cüzdanı, öğrenci ise de öğrenci kimlik belgesidir. Noterden de bu belge belli bir ücret karşılığında alınabilir. 18 yaş altı çocukların yurtdışına seyahat etmesi için muvafakatname alınarak pasaportla birlikte uçuş sırasında görevliye sunulur.

Görevliler, 18 yaşından küçük çocuğun uçağa kabulüne kadar ona eşlik ederler. Yurtdışı seyahatleri için istenen muvafakatname belgesinin en fazla 6 aylık olması gereklidir. Ayrıca ebeveynleri izin verdiği takdirde küçük çocuklar öğretmeni veya başka bir 3.kişiyle de yurtdışına gidebilir.

Seyahat Muvafakatnamesi Örneği

Seyahat için muvafakatname belgesi, 18 yaş altı çocukların tek başına yurtdışına çıkışı durumunda gerekli olan belgedir. Bu belgeyi Emniyet Müdürlüğü’nden veya noterden alabilirsiniz. Seyahat muvafakatnamesi örneği edinmek ve daha fazla bilgi almak için safirtour.com sitemiz üzerinden bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Vize İçin Muvafakatname Örneği

Vize için muvafakatname örneği yine 18 yaş altı çocuklar için istenmektedir. Yurtdışına çıkacak olan öğrencilerin de vize için muvafakatname  örneği alması gereklidir. Bunu noterden kolaylıkla alabilirsiniz. Noter huzurunda çocuğun ebeveynleri bulunarak ıslak imza ile belgeyi onaylamalıdır. Çocuklar için muvafakatname alınarak vize ve pasaport işlemlerine başlanabilir. Muvafakatname olmadan 18 yaş altı çocukların tek başına veya 3.kişilerle yurtdışına çıkması yasal değildir. Vize ve pasaport işlemleri için muvafakatname almak ve diğer konular için sitemiz üzerinden bize kolayca ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

1 Comment

  • Görgün
    Eylül 20, 2022

    Pasaport için muvafakat name emliyette gidilip iki velisi ile birlikte çocuğun kendisi sartmidir

    Reply

Bir yanıt yazın

Hemen Ara