Pasaport Nasıl Alınır?

Dünyayı keşfe çıkmak için ilk yapmanız gereken şey pasaport edinmektir. Pasaport, yurtdışına seyahat etmek isteyen kişilere verilen, uluslararası geçerliliği olan resmi bir kimlik belgesidir. Pasaport içerisinde kimlik bilgileriniz ve daha önceden ziyaret etmiş olduğunuz ülkelerin kayıtları yer alır. Kişi pasaport süresini kendisi belirler. Pasaport süresi 6 aylık, 1,2,3,4 yıllık ve daha fazla süreli olabilir. Buna göre ödenen pasaport bedeli de artmaktadır. Kişi pasaportunu bu süre dolduktan sonra artık kullanamaz ve yenilenmesi gereklidir.
Pasaportu kaybedilmesi halinde il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Ayrıca bir kişinin iki pasaportu olmasında da kanunen bir sakınca yoktur. Pasaport çıkartma işlemi evraklar eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanırsa oldukça kolay olan bir işlemdir. Bu süreçte safirtour.com olarak profesyonel destek alabilirsiniz. Sizler için gerekli olan tüm evrakları eksiksiz tamamlayarak pasaportunuzun daha kısa sürede çıkmasını sağlamaktayız. Peki, pasaport nasıl alınır? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir gibi tüm soruların cevabını sizler için listeledik.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Öncelikle Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde online olarak pasaport randevusu almalısınız. Bununla birlikte 199’u arayarak da randevu alabilirsiniz. Sonrasında ise randevu günü belirlenen saat ve gün içinde gerekli olan belgeleri tamamlayarak randevuya gitmelisiniz. Yapılacak olan illerin ardından pasaportunuz belirtiğiniz ikamet adresinize posta ile gönderilir. Pasaport başvuru sürecini e-devlet üzerinde takip etmek mümkün. Eğer yurt dışında iseniz pasaportu almak için elçiliklere başvurmanız gereklidir. Pasaport çeşitleri ve pasaport için gerekli evraklar neler sorularınızı aşağıda yanıtladık.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport denince akla ilk gelen bordo pasaport olsa da farklı pasaport çeşitleri vardır. 

Bordo Pasaport:

T.C vatandaşlarının gerekli tüm belgelerin sunulduğunda alabilecekleri pasaport türüdür. Pasaport süresi, 6 ay ile 10 yıl arasında olabilir. Bunu harç bedelini yatırırken siz belirleyebilirsiniz.

Hizmet Pasaportu-Gri Pasaport:

Devlet adına yurtdışında çalışan kişilere ve de milli sporculara verilen pasaport tipidir.

Diplomatik Pasaport-Siyah Pasaport:

Dış İşleri Bakanlığı tarafından diplomat kişilere verilen pasaport çeşididir. Diğer pasaport çeşitlerine göre daha fazla ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlar.

Yeşil Pasaport:

Devlet memurlarına ve ailelerine verilen pasaport çeşididir. En az 5 yıl memur olmak gereklidir. Birçok ülkeye giriş imkânı sunan bu paspartu çocuklar, 25 yaşına kadar alabilirler.

Geçici Pasaport:

Yurtdışında pasaportunu kaybeden veya süresi dolan kişilere verilen 1 aylık süreli geçici pasaport tipidir.

Pasaport Çıkartmak için Gerekenler Nelerdir?

Her pasaport çeşidi için gereken evraklar farklıdır. Başvuru yapan hemen herkes rahatlıkla bordo pasaport edinebilir. Bununla birlikte bordo pasaport için gerekli belgeler şunlardır:
⦁    Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı,
⦁    Biyometrik fotoğraf,
⦁    Öğrenci belgesi,
⦁    Varsa eski pasaport,
⦁    Muvafakatname (18 yaşından küçükler için gerekli bir resmi belgedir),
⦁    Başvuru öncesinde defter ve harç bedellinin ödenmesi pasaport çıkartmak için gerekli belge ve hususlardır.
Yeşil pasaport için gerekli belgeler şunlardır:

⦁    Kimlik kartı, geçici kimlik belgesi veya nüfus cüzdanı,
⦁    1 adet 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
⦁    Kadro durumunu gösteren belge,
⦁    Öğrenci belgesi,
⦁    Muvafatname,
⦁    Sağlık kurulu raporu,
⦁    Kadro durumunu gösteren belge,
⦁    Pasaport defter bedelinin ödenmesi,
⦁    Varsa eski pasaport gerekli belgedir.
Pasaport için pasaport fotoğrafı oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bebek bile olsa biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın uluslararası standartlara uygun, çene ve alın açık olacak şekilde, ön cepheden çekilmiş ve yüzün tamamen görünmesi önemlidir. Peki, pasaport işlemleri ne kadar sürer?

Pasaport İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Pasaport basım süresi 5-7 iş günü, gönderim süresi de 3 iş günü olduğu için toplamda 10 iş günü içerisinde pasaportunuz size teslim edilir. Ancak pasaport için gerekli olan belgelerin öncende temin edilmesi uzun zaman alabilir. Bu nedenle yurtdışına çıkacak olan işini pasaportu işlemlerini son dakikaya bırakmaması önemlidir. Safirtour.com olarak her türlü pasaport çıkartma işlemlerinizi hızla yürütür ve sonuçlandırır. Pasaport konusunda aceleniz varsa bize ulaşarak hemen destek alabilirsiniz. Pasaport işlemlerini yurtdışı seyahatinden en az 1 ay önce halletmek önemlidir. Bununla birlikte yaz aylarında pasaport başvurusu daha yoğun olduğundan kış aylarında pasaport almak daha kısa sürer.

2022 Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri Nedir?

Pasaport bedelleri harç bedeli artı defter bedeli olarak belirlenir. Her yıl pasaport bedelleri güncellenir. 2022 güncel pasaport ücreti ise zamlı fiyatı ile 339 TL olmuştur. Pasaport harç ve cüzdan bedellerini maliye bakanlığına, defterdarlıklara veya anlaşmalı bankalara ödeyebilirsiniz.

Tüm bu süreçleri daha kolay ve profesyonel bir şekilde tamamlamak için sizde Sapphire Tour’un ayrıcalıklı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Sizin için tüm süreci yönettiğimiz gibi gerekli bilgi akışını da paralel olarak sağlamaktayız. Kısa sürede pasaport işlemlerinizi tamamlamak için sizde doğru destek alarak fazladan ş yükünden kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara