Rusya Çalışma Vizesi

Ülkemize pek çok ülkeden daha yakın olan Rusya, çoğu açıdan gidilmek istenen bir bölgedir. Kimi kişiler turistik seyahat için kimileri de okul gibi durumlar için Rusya’ya gitmek isterler. Her koşulun kendince özel bir vize türü olduğu için hangi amaçla gideceğimizi belirlemek erken aşamada işlemleri nasıl yapacağımıza dair yönlenmemizi hızlandıracaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu gibi vize türlerinin haricinde ise bir diğer sıkça tercih edilen vize türü ise çalışma vizesidir. Adından da anlaşılacağı gibi çalışmak isteyen kişilerin tercih ettiği ve etmesi gereken bu vizenin kendi içinde koşulları bulunmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Neler Yapmalıyım?

Bahsetmiş olduğumuz çalışma vizesi için belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Gerekli evrakları tam ve eksiksiz şekilde teslim etmeniz de ayrıca önemli bir noktadır. Rusya konsolosluklarına yapacağınız vize başvurusu için güncel bilgilere, bizlerle iletişime geçerek hemen şimdi ulaşabilirsiniz. Ayrıca belirtmek isteriz ki, sizin gidip konsolosluklara bu belgeleri direkt olarak iletmenize de gerek yoktur. Firmamız bunu dilerseniz sizin yerinize yapmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu’nda 1 Ocak 2016 yılında olan vize zorunluluğu bazı açılardan değişime uğradı. Bu değişimin ardından 1 Eylül 2019’da Yeşil ve Gri Pasaportu olan Türk vatandaşlarının ülkeye vizesiz seyahat edebilmesinin önü açılmıştır. Ancak Bordo vizesi olan vatandaşların vize almaları gerekmektedir.

Rusya’da çalışmak için başvuru yapacaksanız öncelikle pasaportunuzun 2 sayfasının boş şekilde olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Bu gibi başlıca durumlar açısından bir probleminizin yoksa hemen ardından çalışma vizesi için olan formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Davetiye Süresi

Çalışma vizesi için davetiye usulünü seçeceksiniz bu sürecin ne kadar süre tutabileceğini hesaplamalı ve işlerinizi ona göre ayarlamalısınız. Süre pek çok nedenden dolayı değişim gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak davetiyeyi bir buçuk Ay gibi bir sürede temin edebilirsiniz.

Ayrıca Rusya’da bulunan bir Türk firması ile çalışacaksanız da burada firma ile birlikte başvuruyu tamamlamanız faydalı olabilmektedir. Gerekli alanlarda firma bilgilerini doğru şekilde iletmeniz işlemlerinizi daha hızlı sonuçlandırmanızı sağlayabilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Süreleri Ne Kadardır?

Başvuru türüne göre çalışma vizenizin süresi değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz. Ancak kısaca anlatmak gerekirse çalışma vize süreleri ve giriş-çıkışları şu şekildedir:

  • 3 Aylık 1 Girişli
  • 3 Aylık 2 Girişli
  • 1 Yıllık Çok Girişli

Rusya Çalışma Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Rusya çalışma vizesi almanız gerekiyorsa Rusya Federasyonu Göçmenlik Bürosu üzerinden davetiye almalısınız. Gerekli durumlar oluşursa, almış olduğunuz vize ve süresinin durumu göçmenlik idaresi tarafından tekrar değerlendirilebilmektedir. Bu tip bir durum ile de çalışmak için Rusya’da kalma süreniz artabilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Form

Çalışma vizesi için Başkonsolosluğa başvuru yapacak olan kişilerin Rusya Dış İşleri Bakanlığının internet sitesinde ki konsolosluk bölümü sayfasından elektronik bir başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu form doğru şekilde doldurulup çıktısı alındıktan sonra imzalanmalıdır. Önemli olan nokta ise sizi davet eden firmanın bilgileri Rusça ve detaylı şekilde yazmanız gerekliliğidir. Son adımda karşınıza çıkacak olan hangi bölgedeki başvuru merkezini seçeceğinizle ilgili olan kısımda belirtilen şehirlerden uygun olanı seçilmelidir. Ayrıca sizi davet eden firmanın da bu seçtiğiniz şehri belirtmesi önemlidir.

İşlem ile ilgili aklınıza takılan tüm noktalar için profesyonel bir yardım almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesinin sonuçlanma süresi farklı sebeplerden dolayı gecikebilmektedir. Ancak ortalama olarak evraklarınızın başvuru merkezine iletildiği süreden sonra ki 7 iş günü içinde sonuçlanır.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara